Fontos tudnivalók
Tájékoztató betegeinknek
Parkolás a Szívkórház közelében lévő utcákban
A kórház körüli parkolók díjfizetősek, melyek természetesen mobil parkolással is működnek. A Silver Hotellal szemközti parkoló, az Első Füredi Magánklinika mélyparkolója, a Kongresszusi Központ mélyparkolója is igénybe vehetőek, ezek is díjkötelesek.
Heti bérlet is váltható, mely a Tourinform Irodában, a Bodorka Látogatóközpontban és a Probio irodájában elérhető, viszont hetente hosszabbítani kell.
A Kisfaludy (városi) strand szeptember 30-tól május 1-ig ingyenes.
A parkolókat a Probio Zrt üzemelteti városunkban.
Az alábbi linkre kattintva részletesen tájékozódhat a parkolás rendjéről és érvényes díjairól: https://probiort.hu/parkolas/
Az intézet egész területén tilos dohányozni és szeszes italt fogyasztani!
Mentőbeállóban, betegszállítónak fenntartott részen megállni, várakozni SZIGORÚAN TILOS!
A Szívkórház megközelítése:
Személygépkocsival a 71. sz. főútvonalról a Séta utca (Kiserdő mellett), Táncsics Mihály utca és Liliom utcán áthaladva a Szívkórház gazdasági bejáratához jutunk, mely sorompóval van lezárva.
Balatonfüredi Állami Szívkórház területén történő parkolás:
A kórház egész területére gépjárművel behajtani csak az engedéllyel (behajtási kártya, főigazgatói engedély) bíró személyeknek szabad, illetve a munkavégzés céljából (beleértve a betegszállítást) érkező gépjárműveknek.
Ki- és bepakolás céljából betegeink részére 30 perc díjmentes várakozási lehetőséget biztosítunk, ha van szabad parkolóhelyünk, melyről a gazdasági portásnál érdeklődjenek. A 30 perces várakozási idő után a parkolóhelyet el kell hagyni, melyet a portaszolgálat felügyel és ellenőriz.
Akív ellátás
Tájékoztató tervezett koszorúérfestésre és koszorúér-tágításra érkező betegeink számára
1. Teendők a vizsgálat előtt
A vizsgálathoz felvesszük a betegeket a fekvőbeteg osztályra, emiatt kérjük, hogy az Állami Szívkórház Kardiológiai Osztályára szóló beutalóval érkezzenek. Amennyiben fekvőbeteg osztály jegyzi elő a beteget a vizsgáltra, akkor külön beutaló nem szükséges, a zárójelentés alapján történik a felvétel.
A várólista rövidítése és betegeink mielőbbi ellátása céljából törekszünk arra, hogy a szívkatéteres koszorúérfestést már az érkezés napján elvégezzük, ezért kérjük betegeinktől az alábbiakat:
- Hozza magával:
- érvényes beutaló, személyes azonosító dokumentumok, TAJ kártya
- 2 hétnél nem régebbi vérvizsgálati eredmény (vérkép, vesefunkció, ionok)
- korábbi kardiológiai, belgyógyászati, sebészeti dokumentáció
- rendszeresen szedett gyógyszerek dobozai (vagy pontos lista dózisokkal)
- gyógyszerallergiák listája
- További fontos teendők:
- a beteg a felvételi Irodában reggel 8 órakor húzzon sorszámot
- a beteg éhgyomorral érkezzen (de reggel folyadékot fogyasszon!)
Az előjegyzett koszorúérfestést/tágítást akkor tudjuk elvégezni, ha a nem áll fenn aktuálisan jelentősebb fertőző betegség (pl.: lázas állapot, szokatlanul erős hasmenés). Ilyen esetekben a vizsgálat halasztása javasolt. Az új időpont egyeztetésének módjáról a 4. részben olvashat.
Tudnivalók a véralvadásgátló gyógyszert szedő betegeknek
A véralvadásgátló tablettáját (Syncumar, Marfarin, Warfarin, Xarelto, Eliquis, Lixiana, Pradaxa) az érkezés napján reggel és amennyiben este (is) szedi, akkor előtte való napon este se vegye be! Mivel a vizsgálatokat általában a csuklónál lévő verőéren keresztül végezzük, emiatt a Syncumar, Marfarin, vagy Warfarin kezelés tartós felfüggesztése és heparin injekcióra valóátállítás általában nem szükséges. Ezen gyógyszerek szedése esetén 5-6 nappal a tervezett koszorúérfestés előtt véralvadási vizsgálat (INR kontroll) szükséges, mivel a vizsgálatot 2-2,5 INR érték mellet tudjuk alacsony vérzéses kockázattal elvégezni. Magasabb értékeknél általában halasztani kell a felvételt. Kérjük, hogy indulás előtt az INR eredményről telefonon tájékoztassák osztályunkat (M: +36 30 538 2496)
Tudnivalók cukorbetegek számára
A reggeli gyors hatású inzulin (analóg), illetve a cukorbetegségre alkalmazott tablettás kezelés az érkezés reggelén kihagyandó, mivel a tervezett vizsgálat miatt a beteg éhgyomorral érkezik.
Egyéb gyógyszerekkel kapcsolatos teendők
- A vérlemezkék gátló szereinek (acetil-szalicilsav (ASA), klopidogrel, tiklopidin, prazugrel, tikagrelor) kihagyása nem javasolt.
- Az érkezés napján reggel az erősebb vízhajtók (Furosemid, Furon, Uregyt) kihagyandók.
- Kérjük, hogy a speciális, csak szakorvos által javasolható, nem kardiológiai gyógyszereket a folyamatos szedése érdekében hozzák magukkal!
2. A vizsgálat/beavatkozás lefolyása
A koszorúérfestés/tágítás műtői körülmények között, helyi érzéstelenítést követően zajlik. Speciális, műanyagból készült katéterek segítségével történik a szívizmot ellátó erek (koszorúerek) röntgen-sugarak által ábrázolható folyadékkal (kontrasztanyag) való töltése. A katéter bevezetését általában csuklótáji verőéren keresztül végezzük, csak nagyon ritkán kerül sor a combverőér szúrására. A vizsgálat mérsékelt kellemetlenséggel (pl. melegségérzés) jár a beteg számára, jelentős fájdalom általában nincs.
Amennyiben koszorúér-tágítás válik szükségessé, azt minden esetben a beteg tájékoztatása után végezzük. Ennek során speciális eszközök segítségével, katéteren keresztüli tágításra alkalmas ballonok és ballonra erősített sztentek (fémből készült, beültethető, hálószerű belsőérprotézis) alkalmazásával érjük el a beszűkült érszakasz belsőátmérőjének helyreállítását. A beavatkozás után a beteget általában az Őrző részlegen néhány óráig megfigyeljük.
3. A vizsgálat/beavatkozás után
Koszorúérfestést követően a beteg általában a vizsgálat utáni napon otthonába távozhat.
Koszorúér-tágítás esetén 2-3 napos kórházi kezelés/megfigyelés javasolt. A koszorúér-tágítás után kombinált vérlemezke-gátló kezelés folytatása szükséges az orvos által javasolt, és a zárójelentésen is feltüntetett ideig (általában 6-12 hónap). Ezen gyógyszerek önkényes elhagyása halálos szövődményt okozhat. Emiatt fontos, hogy, ha Önnél ezen időtartam alatt előre láthatóan műtéti beavatkozást terveznek, akkor erről a tágítás előtt a katéterező orvost tájékoztassa.
4. Az előjegyzett dátum módosítása
Amennyiben az előjegyzéskor kapott dátum elfoglaltság, vagy betegség miatt módosításra szorul, ezt telefonon lehet egyeztetni, munkanapon 10 óra és 15 óra között (Telefonszám: +36 30 538 2496)
Intézetünkben 34 ágyas aktív kardiológiai osztály működik, mely az alábbi részlegekből áll:
- Fekvőbeteg részleg
- Coronária őrző, intenzív betegellátó részleg (IBR)
- Szívkatéteres (hemodinamikai) laboratórium
- Elektrofiziológiai- és pacemaker műtő
Az aktív kardiológiai osztályra a területi ellátási kötelezettség keretében, a régió más intézményeiből, és Szívkórház rehabilitációs osztályairól történő sürgősségi áthelyezéssel, valamint az érvényes beutalási rend szabályai szerint előjegyzéssel kerülnek felvételre a betegek. A sürgős és acut kardiológiai eseteket korszerű 4 ágyas intenzív terápiás részlegünkön (coronaria őrző) látjuk el.
A Közép-Dunántúli régióban az által kijelölt kistérségek számára, területi ellátási kötelezettséggel az év minden napján, napi 24 órában folyamatosan biztosítjuk az akut szívizominfarktus sürgősségi ellátását, indikációk fennállása esetén PCI kezelését is.
Műtő egységünkben katéteres szívvizsgálat (coronarographia), a szív koszorús erek ballon katéteres tágítása (PTCA) és stent beültetés, invazív elektrofiziológiai vizsgálat, szívritmus szabályzó (pacemaker), cardioverter defibrillátor (ICD) és biventricularis reszinkronizációs terápiás eszköz (CRT) beültetése rutinszerűen történik.
A betegszobákba való elhelyezést a felvételi iroda határozza meg, az adott napon aktuálisan távozott betegek helyére. Ezek az elhelyezések 2,3,4 ágyas szobákba történnek. Az szobákba való elhelyezésen a felvételi iroda változtatni nem tud, az kivételes esetben az adott osztályon belül az osztályvezető főorvos engedélyével módosítható.
Felvételi irodánk a főépületi bejáratnál, főportával szemben található. Nyitva tartási ideje: 7.30-15.30 óráig.
A betegek szólítása a Betegfelvételi iroda mellett található totemoszlopon húzott sorszámok sorrendjében történik. Kérjük, figyeljék az aulában elhelyezett beteghívó monitorokat és hívásig az előtérben várakozzanak. A betegszállítók, mentők betegelhelyezés tekintetében soron kívüliséget élveznek, kérjük megértésüket!
Várakozás alatt kérjük, készítse elő a felvételhez szükséges dokumentumokat (személyi igazolvány, TAJ kártya, behívásról történt értesítés, ennek hiányában utolsó kórházi osztályos zárójelentés).
A felvételi irodában kiállított dokumentációval az Önök számára kijelölt kezelőben legyenek kedvesek jelentkezni. Mozgásukban korlátozott, csomagjaikkal nehezen közlekedő betegek számára az elhelyezéshez betegkísérőt a felvétel során kérjenek. Csomagok szállításához csomagszállító kocsik korlátozott számban állnak rendelkezésre, melyek a főportán kérhetők.
Rehabilitáció
A WHO szerint azon tevékenységek összessége, melyek révén az akut kardiológiai eseményt (pl. infarktus, szívműtét, stb.) elszenvedett betegek –saját közreműködésük mellett –a legjobb fizikai, mentális és szociális állapotba kerülnek és visszailleszkedhetnek a korábbi családi és társadalmi környezetükbe. Célja, hogy a betegek saját tevőleges közreműködésükkel a legjobb egészségi állapotba kerüljenek, és ennek révén visszanyerhessék társadalmi pozíciójukat és aktív életvitelüket. Specifikus prevenciós célja a betegség kiújulásának megakadályozása, a progresszió megállítása és a fogyatékosságot okozó komplikációk kivédése, összességében az élettartam növelése és az életminőség javítása.
Mindebből következik, hogy kardiológiai rehabilitációba olyan betegek belépését várjuk, akiknél kijelölhető cél, melyet el akarunk érni és akik készek és képesek tenni ezért.
A rehabilitáció során kezelőorvosának és a kezelésben résztvevő csapatnak (team) meg kell ismernie eddigi betegségeit, gyógyszeres kezelését, szíve működését, fizikai teljesítőképességét ahhoz, hogy a lehető legteljesebb élethez vezető biztonságos mozgáskezelést összeállítsa, valamint ahhoz, hogy a betegség folyamatot megismerve orvosi javaslatokat, életvezetési tanácsokat adhasson. Ahhoz, hogy reális célokat tűzhessünk, ki jobban kell ismernünk otthoni életkörülményeit, eddigi szokásait, személyes céljait.
Az állapot jellemzéséhez szükséges vizsgálati leletek származhatnak a hozott dokumentációból, de ha ezeket pontosítani kell, vagy nem teljes mértékben állnak rendelkezésre, vagy szövődmények, állapotváltozás miatt újra el kell végezni, akkor az intézményben erre van mód. A Szívkórházban kardiológiai vizsgálatok széles tárháza áll rendelkezésre az anyagcsere állapot leírására, a szív működésének, elektromos tevékenységének jellemzésére, a fizikai erőnlét meghatározására. Azt, hogy adott személynél milyen vizsgálatokra van szükség, azt a folyamatot átlátóés irányító kezelő orvosok határozzák meg.
A rehabilitáció sarokköve a mozgáskezelés. Célunk az erőnlét javítása, egy fizikai értelemben is aktív életmód kialakítása, melyben minél kevesebb korlátozással élhető az élet. Szakképzett gyógytornászok vezetik végig betegeinket az erőnlét fejlesztésének útján. Ez a tréning a betegek aktuális állapotának, céljainak, lehetőségeinek figyelembevételével, az orvosi előírásoknak megfelelően történik. Intézményünk nagyon változatos mozgásprogramokat kínál vonzó környezetben. Számos tornatermünk, edzőtermünk mellett uszodánk és parkunk is a mozgáskezelés szolgálatában áll. A hagyományos torna csoportokat erősségük szerint több szintre osztottuk. Ezeken túl táncterápiát, nordic walking csoportot alakítottunk ki. Tréninget segítő eszközök (kerékpárok, járószalagok, elliptikus tréner, evezőpad) teszik lehetővé a kellően intenzív, változatos mozgást. Uszodánkban az úszás mellett vízben végzett torna csoportok is működnek.Így mozgásukban nagymértékben korlátozott és jó fizikai állóképességű betegeket egyaránt el tudunk látni.
Nagy hangsúlyt fordítunk a betegeink tájékoztatására, ismeretek átadására. Oktató programot szerveztünk a szívbetegségek gyógyszeres kezelésének megismertetésére. Szerdai napokon előadótermünkben (főépület „moziterem”) orvosi előadások szólnak az érelmeszesedéssel járó szívbetegségekről, azok lefolyásáról, rizikófaktorairól, kivizsgálásáról, a megelőzéshez szükséges fizikai aktivitásról, esetleges korlátozásokról, a váratlan események felismeréséről, azok ellátásáról. Csütörtökönként ugyanitt szívbillentyű betegségekről, pacemaker viselésről, cukorbetegségről szól az előadás, heti váltásban. Dietetikusaink tanfolyamokat vezetnek „kezdő” és „haladó” cukorbetegeknek, valamint egy szívbarát étkezésről szóló előadás sorozatot állítottak össze. Pszichológusok csoportos foglalkozásokon segítenek a betegséggel való együttélés megkönnyítésében. Dohányzásról való lemondást elősegítő csoport működik a Szívkórházban, amit igény esetén egyéni tanácsadás egészít ki. Ezek mellett mind orvosaink, dietetikusaink és pszichológus, betegoktató munkatársaink egyéni konzultációkon is segíthetik, hogy betegeink megismerjék betegségük természetét, felkészüljenek a vele való együttélésre, választ kaphassanak kérdéseikre, kialakíthassák stratégiájukat otthoni életük folytatására.
Mindezek mellett jól felszerelt fizioterápiás részleg, fizioterápiás szakrendelés is található a Szívkórházban. Mozgásszervi panaszaikat kezelőorvosaik, szükség esetén fizioterápiás szakorvos előírásai szerint alkalmazott fizikális kezelésekkel próbáljuk enyhíteni.
A felsorolt programok mindegyike ambuláns formában is igénybe vehető. Ebben az esetben a helybéli/környékbeli betegek szállásukról járnak be a kardiológiai ambulancián történő előzetes regisztráció után. A rehabilitációs kezelési terv összeállítása a kardiológiai rehabilitációs ambulancia orvosa által történik. A részvétel orvosi beutalóhoz kötött.
Felvételi irodánk a főépületi bejáratnál, főportával szemben található. Nyitva tartási ideje: 7:30-15:30 óráig. Kérjük betegeinket, hogy lehetőség szerint a délelőtti órákban érkezzenek meg intézetünkbe! (A nyitvatartási időn kívüli időpontban érkezők a főportánál jelentkezzenek.)
A betegek szólítása a Betegfelvételi iroda mellett található totemoszlopon húzott sorszámok sorrendjében történik. Kérjük, figyeljék az aulában elhelyezett beteghívó monitorokat és hívásig az előtérben várakozzanak. A betegszállítók, mentők betegelhelyezés tekintetében soron kívüliséget élveznek, kérjük megértésüket!
Várakozás alatt kérjük, készítse elő a felvételhez szükséges dokumentumokat (személyi igazolvány, TAJ kártya, behívásról történt értesítés, ennek hiányában utolsó kórházi osztályos zárójelentés).
A betegszobákba való elhelyezést a felvételi iroda határozza meg, az adott napon aktuálisan távozott betegek helyére. Ezek az elhelyezések 2,3,4 ágyas szobákba történnek. A szobákba való elhelyezésen a felvételi iroda változtatni nem tud, az kivételes esetben az adott osztályon belül az osztályvezető főorvos engedélyével módosítható.
Érvényes beutalóval érkező házastársak közös elhelyezésére előzetes helybiztosítás után térítési díj ellenében van lehetőség.
Kérjük, felvételkor jelezzék, ha várhatóan három héten belül kívánnak otthonukba távozni!
A felvételi irodában kiállított dokumentációval az Önök számára kijelölt kezelőben legyenek kedvesek jelentkezni. Mozgásukban korlátozott, csomagjaikkal nehezen közlekedő betegek számára az elhelyezéshez betegkísérőt a felvétel során kérjenek. Csomagok szállításához csomagszállító kocsik korlátozott számban állnak rendelkezésre, melyek a főportán kérhetők.
A balatonfüredi Állami Szívkórház az ország egész területéről fogad kardiológiai rehabilitációra betegeket.
Az egészségbiztosítóáltal finanszírozott rehabilitációs kezelésre elsősorban azokat a biztosítási jogviszonnyal rendelkező betegeket várjuk, , akik az alább felsorolt betegségben szenvednek:
- Szívinfarktust elszenvedett betegek az akut szakot követően a korai lábadozás szakában
- Akut szívelégtelenség és anginás panaszokat követően a korai lábadozás szakában
- Szívműtött betegek a műtét után a korai lábadozás szakában
- Katéteres koszorúsér megnyitás után a korai lábadozás szakában
- Nagy mellkasi és hasi verőér-rekonstrukciós műtétek után a korai lábadozás szakában
- Pacemaker beültetés után a korai lábadozás szakában
- Egyéb katéteres terápiás beavatkozások (elektrofiziológiai ellátások, billentyű rekonstrukció, műbillentyű beültetés, járatok zárása stb.) után a korai lábadozás szakában
- Szövődménymentes akut szívizom elhalás után 1/2 és 1 évvel
- Szövődménnyel járó akut szívizom elhalás után 1/2, 1 és 2 évvel
- Ischemiás szívbetegség esetén, ha keringési elégtelenség tünetei állnak fenn
- Cardiomyopathia szívelégtelenséggel és/vagy ritmuszavarral szövődött esetei
- Vitiumok szívelégtelenséggel és/vagy ritmuszavarral
- Perifériás érszűkületes betegek állapotuk javítása céljából
Rehabilitációs ellátás igénybevételéhez szükséges lépések:
- Heveny megbetegedéseket követő elsőbbségi rehabilitációs kezelést az ellátást végző intézmény közvetlenül is kezdeményezhet Felvételi irodánknál. A beutalás tényét rögzítő zárójelentés ebben az esetben beutalóként is szolgál.
- Ha direkt előjegyzés, vagy beutalás nem történt, akkor elsősorban kardiológus, kardiológiai rehabilitációs szakorvosi szakképesítéssel rendelkező orvos és a kardiológiai megbetegedéshez kapcsolódó esetleges szövődmények tekintetében belgyógyász angiológus, diabetológus, hypertonológus, illetve rehabilitációs szakorvos szakvéleményének javaslata a fekvőbeteg-gyógyintézetbe szóló beutalóra vagy ennek megfelelő ambuláns lap
- A fenti beutalási folyamat vonatkozik azokra a betegekre is, ahol heveny megbetegedés nem, vagy nem a közelmúltban történt, vagyis programozható ellátást igényelnek.
- A beutaló postai úton való elküldése Intézetünkbe. Cím: Állami Szívkórház Felvételi iroda - 8230 Balatonfüred, Gyógy tér 2.
A beérkezett beutalót iktatással nyilvántartásba vesszük, és a beutaló megérkezéséről, nyilvántartási számáról, valamint a felvétel várható (körülbelüli) időpontjáról értesítjük betegeinket. Elsőbbségi rehabilitációt indokló kórképeknél a lehető legrövidebb várakozási időt követően vesszük fel betegeinket, melyről az értesítést az előjegyzést kérőnek (orvosnak, vagy betegnek) küldjük meg. A programozható rehabilitációt igénylő betegek ellátása az előjegyzési listára kerülés sorrendjének kerülés figyelembevételével történik. Ebben az esetben a felvétel dátumáról az időpont előtt három héttel kapnak értesítést betegeink. Felvételi időpont módosításának jógát fenntartjuk az akut eseményen átesett számának megnövekedése esetén. Erről betegeinket telefonon, elektronikus levélben, vagy táviratban értesítjük. A felvétel időpontjának módosítása a beteg részéről orvosi, vagy munkahelyi igazolás bemutatásával lehetséges, ilyen esetben kérjük mielőbb lépjen kapcsolatba Felvételi irodánkkal.
Ha a tervezett felvétel előtti napokban fertőzőnek ítélt betegsége lenne (hasmenés, influenza stb.), akkor a Felvételi irodának jelezze, és kérjen egy új időpontot. Ha ilyen állapotban jelenik meg felvételre, akkor a többi beteg megóvása érdekében elkülönített szobába kerül és addig nem vehet semmilyen kezelésen részt, amíg a fertőzés veszélye fenn áll.
Az Állami Szívkórház Felvételi irodájának elérhetősége:
8230 Balatonfüred, Gyógy tér 2.
Tel.: 87/584-572 (hívható: hétfőtől - csütörtökig 14.00-15.30 között)
Fax: 87/584-581
E-mail:
A felvételhez szükséges iratok:
- TAJ kártya, személyi igazolvány, korábbi zárójelentések, orvosi leletek, beutalók, valamint friss laboreredmény.
A kórházi tartózkodás alatt szükséges személyes tárgyak:
- egyéni tisztálkodási,
- evőeszközök, pohár, szalvéta,
- tréning ruha, tornacipő, hálóing vagy pizsama, papucs, köntös.
Ruházatát, személyes tárgyait zárható ruhásszekrényben, éjjeli szekrényben helyezheti el. Lehetőség szerint ne hozzon magával nagyobb pénzösszeget, értékes személyes tárgyakat és ékszereket, drága informatikai eszközt és az ellátásához nem szükséges személyes iratokat.
Betegbiztonsági okokból gyógyszereit (gyógyszerdobozokat is) is hozza magával.
Saját TV használatra nincs lehetőség, de az intézményben lehetőséget biztosítunk közösségi helyeken TV nézésre.
Betegeink részére ingyenes WIFI kapcsolat áll rendelkezésre, mely a folyosókon és a szobákban is elérhető. A kapcsolódáshoz szükséges adatokat a folyosókon és az aulában elhelyezett információs lapokon találhatják.
Mosatás térítési díj ellenében kórházon kívüli vállalkozónál lehetséges.
A parkolási lehetőségekről a kórház megközelítése címszó alatt talál információt.
Ha a csomagját az érkezési nap előtt postára adja, akkor érkezéskor a portán átveheti. A csomagokat a porta zárt helyen tárolja.