Javasolt az idős embereknek a védőoltás?
Egyértelműen igen, hiszen az idős kor az egyik legnagyobb kockázat a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyására. A fertőzéseket kiváltó kórokozók, köztük a vírusok okozta fertőzések ellen védőoltásokkal lehet a leghatékonyabban védekezni. Ez igaz az új koronavírus okozta fertőzésekre is.
 
Krónikus beteg kaphat védőoltást?
Igen. Sőt, nekik kifejezetten javasolt az oltás, hiszen az idős kor mellett a krónikus betegségek növelik a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyásának a kockázatát.
 
Az oltás okozhat koronavírus-fertőzést?
Nem.
 
Bizonytalan vagyok, hogy kérjem-e az oltást…
Az oltás beadása nagyságrendekkel kisebb veszéllyel jár az esetleges COVID-19 fertőzéshez képest.
 
Mikor alakul ki a védettség a koronavírus ellen?
A koronavírus elleni védettség kialakulásához általában két oltásra van szükség. Már az első oltás is kivált egy bizonyos védettséget, de az oltottak teljes védelme csak a vakcina második adagját követően alakul ki, várhatóan 1-2 héten belül.
Mint minden védőoltásnál, a COVID-19 fertőzés elleni védőoltás esetében is előfordulhat, hogy az nem véd meg minden beoltott személyt, így kevesen, de lehetnek olyanok, akik mégis megfertőződhetnek, azonban az oltással nagymértékben csökkenthető a súlyos megbetegedés kockázata.

A védőoltás beadását követően is kiemelten fontos a maszk viselése és a higiénés szabályok betartása!
 
Vissza lehet utasítani az oltást, a vakcinát?
Az oltás önkéntes, senki sem kötelezett a védőoltásra. Az oltást megelőzően az oltandónak mindig ki kell tölteni egy hozzájáruló nyilatkozatot.
 
Milyen oltási reakciók léphetnek fel?
Bármelyik védőoltás után jelentkezhet oltási reakció. Magyarországon az eddig beoltottaknál - beleértve az időseket is – csak néhány esetben tapasztaltak enyhe oltási reakciót.
A lehetséges oltási reakciókra az oltóorvos fogja felhívni a figyelmet. Ezek azonban átmeneti reakciók, melyek szövődmények nélkül megszűnnek. A leggyakoribbak: fejfájás, hidegrázás, hőemelkedés, láz, fáradtság, izomfájdalom, az injekció beadási helyén jelentkező fájdalom, duzzanat. Nagyon ritkán előfordulhat: megnagyobbodott nyirokcsomók (hónalji nyirokcsomó duzzanata, érzékenysége), rossz közérzet, végtagfájdalom, álmatlanság, viszketés az injekció beadási helyén. Ezek általában enyhék vagy közepesen súlyosak és a vakcina beadása után pár napon belül elmúlnak.
A felsorolt reakciók enyhítésére fájdalomcsillapító és / vagy lázcsillapító gyógyszerekkel (pl. Paracetamolt tartalmazó termékekkel) tüneti kezelés alkalmazható.
 
Korábban átestem COVID-19 fertőzésen. Kaphatok oltást?
A teljes gyógyulást és a karantén időszak leteltét követően az első és a második oltás beadható. A harmadik vagy negyedik oltás beadása az esetleges COVID fertőzésből való gyógyulást követően leghamarabb 4 hónappal javasolt (a páciens aktuális egészségi állapotának figyelembevételével ettől az oltó orvos eltérhet).
 
Kell-e COVID tesztet végezni az oltás beadása előtt?
Nem. Az oltás előtt nem szükséges sem antigén gyorsteszt, sem pedig szerológiai vizsgálat akut vagy korábbi COVID-19 fertőzés kimutatására.
 
Véralvadásgátló gyógyszert szedő vagy vérzékeny egyén kaphat oltást?
Az oltás beadása általában nem jár különösebb vérzéssel. Véralvadási zavarban szenvedő, illetve véralvadásgátló gyógyszert szedő egyének is megkaphatják a védőoltást, esetükben különösen fontos az esetleges vérzés megelőzése érdekében a legalább 3 perces vérzéscsillapítás.
 
A védőoltás beadását követő 2 napban kerülje az alkoholos italok fogyasztását!
 

NEM ADHATÓ BE A VÉDŐOLTÁS az alábbi esetekben:
  • A vakcina bármely összetevőjével szembeni túlérzékenység.
  • Akut lázas betegség.
  • A védőoltás korábbi adagjának beadását követően jelentkező súlyos allergiás reakció.
  • Egyéb védőoltást kapott 2-4 héten belül.
 
Terhesség és szoptatás
A várandósok és szoptató anyák védőoltására vonatkozó vizsgálatok még nem zárultak le, ugyanakkor az eddig rendelkezésre álló adatok nem vetnek fel aggályokat. A várandósok és szoptató anyák védőoltását indokolja, hogy körükben a súlyos lefolyású COVID-19 betegség kockázata magasabb.
A várandósok és szoptató anyák COVID-19 elleni védőoltása esetén mindig egyedi mérlegelés szükséges. Szükség esetén szülész/nőgyógyásszal, illetve gondozó orvossal való egyeztetés is mérlegelendő.
 
Várandósok védőoltása esetén a terhességet, illetve a 12. terhességi hét betöltését háziorvos vagy szülészorvos igazolhatja. Gondozási könyvét hozza magával!
 
Magyarországon jelenleg a Pfizer/Comirnaty és a Moderna vakcina alkalmazható várandósok és szoptató anyák oltására.
 
COVID-19 elleni védőoltás (3. oltás is) a terhesség 12-36. hete között, illetve legkésőbb a szülés várható időpontja előtt 4 héttel vagy a szülés után 2 héttel adható be.
Szoptatás esetén az oltás bármikor elvégezhető.
 
Az oltás beadásának kisebb a kockázata, mint a fertőzésnek, illetve a következményeinek.